„Днес му е денят, утре му е снегът“
Никулден, Свети Никола, Рибен св. Никола (6 декември) – голям зимен празник сред всички българи, честван в деня на св, Николай Чудотворец, архиепископ Мирликийски.
Според народнохристиянския мит за подялбата на света на св. Никола се паднали моретата, реките, езерата; той е господар на целия подводен свят рибите и водните демони (морски юди, змейци и пр.). Шаранът се смята за слуга на светеца. Затова на Никулден се приготвя рибник (опечена в тесто цяла риба) – жертва за светеца, от която задължително се раздава. На обредната трапеза се слага хляб – боговица, никуденски кравай (колак); варена царевица, жито или булгур; постни сарми, чушки. Най-възрастната жена прекадява; стопанинът вдига високо хляба и го разчупва, символизирайки високото израстване на посевите. Значението, което народното схващане отдава на задължителната консумация на риба, се разкрива в редица широкоизвестни изрази, например: „На Никулден човек трябва да си почопли зъбите с рибя кост, макар и от боклука да я вземе.“Костта от главата на рибата с форма на кръст се запазва и се използва в лечебни магически практики.
Представата за св. Никола – покровител на рибарите и моряците, обяснява по-специалното честване на празника, където риболовът е основен поминък.
Св. Никола в народната вяра е господар и на зимните студове, ледове, бури; той носи първия сняг; разтърсва дългата си бяла брада и от нея се изсипват първите снежинки. Известна е поговорката „Днес му е денят, утре му е снегът“.
Свети Никола се смята за покровител на семейството и рода, пазител на дома, имота и стоката.
Из „Българска митология – енциклопедичен речник“, съставител Анани Стойнев, изд. 1994 г.